Црква „Свети четириесет маченици“ - Велико Трново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква „Свети четириесет маченици“
SS. Forty Martyrs Church.jpg
Основни податоци
Место Велико Трново, Бугарија
Припадност православие
Духовно-организациски статус неактивна, споменик на културата
Водство Бугарска православна црква
Мреж. место http://www.st40martyrs.org/
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква, триапсидна, трикорабна базилика
Архитектонски стил византиски
Завршен 1230

Црквата „Свети четириесет маченици (бугарски: Свети Четиридесет мъченици) – средновековна бугарска црква која се наоѓа во подножјето на тврдината Царевец во Велико Трново, Бугарија. Храмот е споменик на културата од исклучително значење за бугарската историја.

Историја[уреди | уреди извор]

Се смета дека на ова место се наоѓала црквата „Раѓање на пресвета Богородица“ подигната во IX век. За време на владеењето на царот Јован Асен II црквата е обновена и посветена на Светите четириесет маченици севастиски во чест на големата победа во битката кај Клокотница на 9 март 1230 година (ден на Светите четириесет маченици севастиски), над солунскиот цар Теодор Анѓел. Откога починал во Трново, во црквата е погреба свети Сава, кој подоцна е пренесен во манастирот Милешево, а денес на местото на неговиот гроб се наоѓа спомен-плоча. Во XIII – XIV век црквата „Свети четириесет маченици“ станала една од најубавите цркви на манастирот „Велика лавра“.

Во црквата „Свети четириесет маченици“ се наоѓаат Омуртагов натпис, Асенов натпис и царински натпис од тврдината Родосто, за време на владеењето на канот Крум.

Во оваа црква погребани се следниве бугарски цареви:

Цариците:

На 22 септември 1908 година во оваа црква кнезот Фердинанд I ја прогласува независноста на Бугарија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]