Црква „Света Петка“ - Галичник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Да не се помеша со истоимената црква во селото Галичник.
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Crkva Sveta Petka Galicnik.jpg
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Галичник
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба V век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Света Петка“ — црква во околината на селото Галичник.

Опис[уреди | уреди извор]

Црквата е оддалечена 8 километри јужно од селото Галичник, и се наоѓа сред густа шума над областа Смедовица, југозападно од врвот Старци. По испитувањата извршени на околните гробишта било утврдено дека истите потекнуваат од V век исто како и темелите на црквата која во поголем дел е реконструирана. Црквата Св. Петка со околината е најпосетено место од мештаните на Галичник и околните села, особено за време на православниот христијански празник - Преображение, кога според обичаите, посетителите ја поминуваат ноќта во блиската шума и ливадите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]