Црква „Света Петка“ - Галичник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Да не се помеша со истоимената црква во селото Галичник.
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Место Галичник
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба V век
Архитектонски опис

Црква „Света Петка“ — црква во околината на селото Галичник.

Опис[уреди | уреди извор]

Црквата е оддалечена 8 километри јужно од селото Галичник, и се наоѓа сред густа шума над областа Смедовица, југозападно од врвот Старци. По испитувањата извршени на околните гробишта било утврдено дека истите потекнуваат од V век исто како и темелите на црквата која во поголем дел е реконструирана. Црквата Св. Петка со околината е најпосетено место од мештаните на Галичник и околните села, особено за време на православниот христијански празник - Преображение, кога според обичаите, посетителите ја поминуваат ноќта во блиската шума и ливадите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „St. Petka (Св. Петка), официјален портал на селото Галичник“. Архивирано од изворникот на 2020-06-21. Посетено на 2018-10-15.