Црква „Света Марија“ Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Света Марија
Meryem Ana Kilisesi
Θεοτòκος τών Βλαχερνών
SaintMaryOfBlachernae20072612 01.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати
Религија Православие
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква
Архит. стил Византиска архитектура
Карактеристики

Црквата Света Марија (турски: Meryem Ana Kilisesi) е христијански храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција.

Малиот православен храм бил изграден во 1867 година, на местото на поранешен храм кој датирал од 5 век, и кој бил разрушен во 1434 година. Овој храм бил еден од најважните светелишта на Православието[1].

Црквата се наоѓа во Истанбул, во областа на Фатих.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The importance of the Church can be – among others – argued from the fact that along the whole Orthodox world (from Crete to Cherson in Crimea) many churches were put under the same dedication. Janin (1953), p. 169.