Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Шешково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица

Поглед на црквата со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба

Карта

Координати 41°24′6.4″N 21°57′21″E / 41.401778° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.401778; 21.95583Координати: 41°24′6.4″N 21°57′21″E / 41.401778° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.401778; 21.95583
Место Шешково
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1872
Зограф Петре и Глигор од Тресонче
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главна селска црква во кавадаречкото село Шешково, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа околу 400 метри северозападно од селото во воздушна линија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е многу стара, а била обновена во 1872 година.[3] Истото е запишано на натпис, кој се наоѓа над западниот влез во црквата, во нишата каде е насликан самиот лик на Богородица.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Целата црква е живописана. Зографи биле Петре и неговиот син Глигор од селото Тресонче.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 18 декември 2020.
  3. Радовановиќ, Воислав (1914). Јасминка Јанева (превод) (уред.). Тиквеш и Раец (2011 (превод). изд.). Култура. стр. 438–440.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]