Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Согле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°36′27″N 21°34′17″E / 41.60750° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.60750; 21.57139Координати: 41°36′27″N 21°34′17″E / 41.60750° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.60750; 21.57139
Нас. место Согле
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главна манастирска црква на Согленскиот манастир во азотското село Согле.[1][2]

Црквата се наоѓа над самото село, до која води земјен пат од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Вознесение Христово е осветена на 19 мај 1996 година. Фрескоживописот го имаат насликано Драган Ристиќ и Лазар Лекиќ.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата на манастирот е куполна и мала.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 28 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]