Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Новаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′42.5″N 21°26′19.7″E / 41.045139° СГШ; 21.438806° ИГД / 41.045139; 21.438806Координати: 41°02′42.5″N 21°26′19.7″E / 41.045139° СГШ; 21.438806° ИГД / 41.045139; 21.438806
Место Новаци
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 2006
Осветување 13 јуни 2009
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Рождество на Пресвета Богородица – манастирска црква на Новачкиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 2006 година.[2] Осветувањето на храмот било извршено на 13 јуни 2009 година, на празникот Педесетница, од страна на Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар во сослужение со Епископот Хераклејски г. Климент, а на настанот присуствувал и говор одржал македонскиот премиер Никола Груевски.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е трикорабна и претставува крстокуполен храм со осум куполи.[2] Над средишниот дел од храмот се издигаат една голема и четири помали цилиндрични куполи, а секоја од нив има по осум монофори и е покриена со бакарна плоча. Црквата има и три странични куполи на западната, јужната и северната страна коишто исто така се покриени со бакарни плочи. Влезот се наоѓа на западната страна и над него има ниша со полукружен мозаик на којшто е претстсавена Богородица со Исус. На источната страна на црквата има полукружна апсида. Внатрешноста на црквата е зографисана, а мермерниот иконостас содржи икони само на ѓаконските порти и дрвените царски двери. На дел од мермерниот под во внатрешноста на црквата е насликана Ѕвездата од Кутлеш.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 13. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Новаци“. Мој Роден Крај.
  3. Осветен нов манастирски храм посветен на Пресвета Богородица во с. Новаци“. МПЦ. 13 јуни 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]