Црква „Пресвета Богородица Порфирна“ - Ахил

Координати: 40°46′51.17″N 21°5′24″E / 40.7808806° СГШ; 21.09000° ИГД / 40.7808806; 21.09000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресвета Богородица Порфирна
Παναγίας Πορφύρας
Поглед на црквата
Карта
40°46′51.17″N 21°5′24″E / 40.7808806° СГШ; 21.09000° ИГД / 40.7808806; 21.09000
МестоАхил, Преспанско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXVI век
Управа
Архијерејско намесништвоПреспанско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Пресвета Богородица Порфирна (грчки: Παναγίας Πορφύρας) — црква на преспанскиот остров Свети Ахил, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓала на Охридската архиепископија.

Храмот е подигнат на ридот Калето во јужниот дел од островот, некаде во средината на XVI век.[1] Има вреден живопис од XVI век, XVII век и од 1745 г.[2][3]

Во 1962 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[4]

Фреска на Небесната литургија на источниот ѕид над апсидата, 1745 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Φλώρινα Γαία Ελλήνων Μακεδόνων“. Посетено на 1 јануари 2016.
  2. „Η απεικόνιση της «Ουράνιας Λειτουργίας» σε ναό των Πρεσπών (έτ. 1745)“. Φως της Καστοριάς. 19 август 2011. Посетено на 1 јануари 2016.
  3. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 67-71
  4. „архивски примерок“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 20 јули 2020. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]