Црква „Пресвета Богородица Перивлептос“ - Бер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресвета Богородица Перивлептос
Παναγιά Περίβλεπτος
Карта
40°31′37.74″N 22°12′21.08″E / 40.5271500° СГШ; 22.2058556° ИГД / 40.5271500; 22.2058556Координати: 40°31′37.74″N 22°12′21.08″E / 40.5271500° СГШ; 22.2058556° ИГД / 40.5271500; 22.2058556
МестоБер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
ЗавршенаXV век
Управа
Архијерејско намесништвоБер
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Пресвета Богородица Перивлептос (грчки: Παναγιά Περίβλεπτος) — средновековна црква во градот Бер, Егејска Македонија, еден од најважните духовни споменици во градот. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.[1] Влегува во парохијата на „Големи Свети Бессребреници“.[2]

Црквата е подигната на краојт на XV век како трикорабна базилика со дрвен покрив и претставува прекрасен пример за византиската архитектура од периодот. Внатре се зачувани мал дел од првичните фрески од XV век, како и живопис од XVIII век — „Пресвета Богородица Перивлептос“, „Успение Богородично“, „Крштение Господово“ и „Слегување во адот“. Иконостасот е необичен по морфолофијата и претставувањето на Дванаесетте празници.[1]

Во 1924 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Παναγιά Περίβλεπτος“. Discover Veria. Посетено на 28 јули 2016.
  2. „Ενορίες“. Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας. Посетено на 28 јули 2016.
  3. „ΠΔ 3-11-1924 - ΦΕΚ 279/Α/6-11-1924“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 9 јули 2018.