Црква „Пресвета Богородица Љокали“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пресвета Богородица Љокали
Παναγία Λιόκαλη
41°5′53″N 23°33′25″E / 41.09806° СГШ; 23.55694° ИГД / 41.09806; 23.55694Координати: 41°5′53″N 23°33′25″E / 41.09806° СГШ; 23.55694° ИГД / 41.09806; 23.55694
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Изградба1951
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Пресвета Богородица Љокали (грчки: Παναγία Λιόκαλη) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Храмот се наоѓа во северниот дел на градот и по него е наречено тамошното маало.

Крстот од црквата. Минијатурна резба, опкова од сребрена легура со позлата, 1617/1618 г. Национален историски музеј, Софија.

Црквата е изградена на местото на средновековниот ставропигијален манастир „Пресв. Богородица Илиокалу“ (Μονή Παναγίας Ηλιοκάλλου). Богородица Илиокалу е позната од 1323 г. Во 1326 г. е споменат како метох на светогорскиот манастир Филотеј, а во 1477 г. како сопственост на Кушничкиот манастир. Храмот е ограбен и опожарен од бугарската војска при нејзиното повлекување од градот за време на Втората балканска војна во јуни 1913 г.[1] Во 1951 г. е обновен без да се води сметка за нејзиниот дотогашен архитектонски облик.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Βουρουτζίδης, Χαράλαμπος. „Βυζαντινά και μεταβυζαντινά μνημεία της πόλης“. Βιβλιοθήκη Σερρών. Посетено на 13 мај 2014. Архивирано на 17 јуни 2018 г.
  2. Παπακυριάκος, Κυριάκος. „Βυζαντινές Αρχαιότητες“. Βιβλιοθήκη Σερρών. Посетено на 13 мај 2014. Архивирано на 14 мај 2014 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]