Црква „Пресвета Богородица“ - Плевна

Координати: 41°11′46.0″N 24°0′57.4″E / 41.196111° СГШ; 24.015944° ИГД / 41.196111; 24.015944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресвета Богородица
Παναγία
Поглед на црквата
Карта
41°11′46.0″N 24°0′57.4″E / 41.196111° СГШ; 24.015944° ИГД / 41.196111; 24.015944
МестоПлевна, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
ЗавршенаXIX век
Управа
Архијерејско намесништвоПросеченско
ЕпархијаДрамска

Пресвета Богородица (грчки: Παναγία Πετρούσας) — црква во селото Плевна, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Драмската епархија на Цариградската патријаршија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена за време на митрополитот Атанасиј III Драмски (1842 – 1852).[1]

Според Георги Стрезов, во 1891 г. црквата била под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата е трикорабна базилика со дрвен покрив, кој е обновуван. Во ѕидовите се вградени бројни антички и средновековни архитектонски елементи. Од јужната страна на горниот десен агол на влезот има натпис со керамика, на кој за жал останале само првите две цифри од годинат а на изградба — 18.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Αποκατάσταση του Ναού ή μετατροπή του σε μουσείο –“. Εργασία. Архивирано од изворникот на 2014-08-27. Посетено на 2022-06-11.
  2. Стрезов, Георги (1891). „Два санджака отъ Источна Македония“ (PDF). Периодическо списание на Българското книжовно дружество въ Средѣцъ. Средѣцъ: Държавна печатница. Година Осма (XXXVII–XXXVIII): 34.
  3. „Ιστορία Πλεύνας-Πετρούσας. Η Παλαιά Εκκλησία Πλεύνας και άλλες 32 Μεταβυζαντινές Εκκλησίες στο Νομό Δράμας“. Τα Νέα της Πετρούσας. Посетено на 14 ноември 2014.