Црква „Пресвета Богородица“ - Јанче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Пресвета Богородица
Црква „Пресвета Богородица“ - Јанче 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Координати 41°35′13.3″N 20°37′36.7″E / 41.587028° СГШ; 20.626861° ИГД / 41.587028; 20.626861Координати: 41°35′13.3″N 20°37′36.7″E / 41.587028° СГШ; 20.626861° ИГД / 41.587028; 20.626861
Место Јанче
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Пресвета Богородица — главна и единствена црква во долнореканското село Јанче.[1] Црквата се наоѓа во јужниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во првата половина на 2014 година, непознати сторители влегле во црквата преку прозорец од задната страна и украле три поголеми и една помала икона со старост поголема од еден век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида во задниот дел. Главната влезна врата е сместена на западната страна и над неа има ниша со ликот на Богородица и Исус, а до внатрешноста на храмот води и споредба врата сместена од северната страна. На ѕидовите од црквата има повеќе прозорци. Црквата е градена од камен и е покриена со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда, а во него се наоѓаат помошен објект и камбанаријата. Камбанаријата е со правоаголна основа и истата се состои од два дела. Во долниот дел е отворена од сите страни, додека во горниот има по една голема монофора на западната и источната, како и по една голема бифора на северната и јужната страна. Покриена е со пирамидален лимен кров. Од надворешната страна на оградата, непосредно од десната страна на портата има чешма со натпис на српски јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 36. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. С., С.. „Ограбена црквата во село Јанче“. МРТ. 2 март 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]