Прејди на содржината

Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Воден

Координати: 40°48′3″N 22°3′8″E / 40.80083° СГШ; 22.05222° ИГД / 40.80083; 22.05222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Покров на Пресвета Богородица
Άγιας Σκέπης
Поглед на црквата
Карта
40°48′3″N 22°3′8″E / 40.80083° СГШ; 22.05222° ИГД / 40.80083; 22.05222
МестоВоден
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1930-ти (сегашна)
Управа
Архијерејско намесништвоВоденско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

„Покров на Пресвета Богородица“ (грчки: Άγιας Σκέπης) — православна соборна црква во градот Воден, Егејска Македонија. Храмот е катедрала на Воденско-постолско-мегленската епархија на Вселенската патријаршија (под управа на Грчката православна црква).

Црквата е сместена во центарот на стариот дел на градот, наречен Варош. Првично се нарекувала „Св. Врач“ („Св. Врачи“, „Св. Бессребреници“, Αγίων Αναργύρων). По наметнувањето на Бугарската егзархија во 1870 г. храмот станал катедрала на Воденската бугарска епархија.[1] Црквата прешла под егзархијата на празникот Св. Константин и Елена во 1872 г. и почнал со богослужба на бугарски. На неколку наврати храмот преоѓал од бугарски во грчки раце и обратно, за на крај да остане под Бугарската егзархија.[2]

Во 1935 г. црквата изгорела во пожар и на нејзино место е изграден сегашниот храм, преименуван како „Покров на Пресвета Богородица“.[3] Веќе во ова време таа била под Цариградската патријаршија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кирил патриарх Български (1969). Българската екзархия в Одринско и Македония след Освободителната война 1877-1878. Том първи. Книга първа. София: Синодално издателство. стр. 573.
  2. Шоповъ, А (1893). Изъ живота и положението на българитѣ въ вилаетите (PDF). Пловдивъ: Търговска Печатница. стр. 199.
  3. „Οι Άγιοι Ανάργυροι“. Φωτογραφίες από την Έδεσσα. Занемарен непознатиот параметар |уеб_адрес= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]