Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Белград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Покров на Пресвета Богородица
Crkva Pokrova Presvete Bogorodice u Beogradu i devojke.png
Основни податоци
МестоБелград, Србија
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Покров на Пресвета Богородицацрква во Белград, изградена на Звездара, на просторот помеѓу Црвен крст, Ѓерма и Цветков пазар. Припаѓа на Белградско-карловачкaта архиепископијa. Претставува неподвижно културно добро како споменик на културaта.[1]

Покров на Пресвета Богородицa[уреди | уреди извор]

Црквата ја слави Пресвета Богородица како покровител и заштитник на христијаните, која со своите молитви го милува Господ према христијанскиот род, помаѓа на поединците и народите во војна и мир, и било каде во неволја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Завод за заштиту споменика културе града Београда/Црква Покрова Пресвете Богородице