Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Автокоманда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Покров на Пресвета Богородица
Crkva Arhangel Mihail-Avtokomanda (28).JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Место Автокоманда, Скопје
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 18 век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Покров на Пресвета Богородица — црква параклис со света вода сместена во дворот на поголемата црква „Св. Архангел Михаил“ во скопската населба Автокоманда.[1] Црквата е изградена е во средината на XVIII век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.