Црква „Воскресение Христово“ - Бер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воскресение Христово
Ανάστασης του Σωτήρος Χριστού
Поглед на црквата
40°31′22.79″N 22°12′18.69″E / 40.5229972° СГШ; 22.2051917° ИГД / 40.5229972; 22.2051917Координати: 40°31′22.79″N 22°12′18.69″E / 40.5229972° СГШ; 22.2051917° ИГД / 40.5229972; 22.2051917
МестоБер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1314
Управа
Архијерејско намесништвоБер
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Воскресение Хрисово или Христос Спасител (грчки: Ανάστασης του Σωτήρος Χριστού του Καλοθέτου) — средновековна црква во градот Бер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2][3] Храмот е дел од парохијата на „Св. Јован Милостив“.[4]

Првичниот храм бил еднокорабна црква со дрвен покрив и шешстаголна апсида. Во XVIII век од север, запад и југ е изграден затворен трем, урнат во XX век.[1][3]

Според ктиторскиот натпис, храмот почнал да го гради Ксенос Псалидас на крајот од ΧΙΙΙ век, и по неговата смрт е довршен од сопругата Ефросина на почетокот на XIV век.[1][3] Во 1314 г. сопственоста на манастирот „Христос Спасител“ од монахаот Игнатиј Калотет е потврдено со хрисовул од царот Андроник II Палеолог.[1] Во 1315 г. храмот е осветен од епископот Нифонт Берски.[3]

Црквата е зографисана во 1314/5 г. од Георгиос Калиергис. Внатрешноста е поделена на три подрачја. Во најниското се светци во полн раст, во средното и потесно подрачје има бисти на евангелистите, пророци и светци, додека пак во најгорното подрачје има сцени од Дванаесетте празници. Посебно место во иконографијата на храмот зазема претставата на Распетието и Воскресението на Христос, претставено на два лака, обликувани во северниот и јужниот ѕид. Интересна е и фреската на која е претставен монахот Игнатиј Калотетос.[1]

Храмот има фрески и од 1326 и 1355 г. со претстави на месни првенци како Марија Синадини на западната фасада, како и од 1727 г. над надворешната површина на северниот ѕид од првичната црква. На натписите врз тие фрески спомнуваат имиња на жители на градот.[1]

Во 1924 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Πέτκος, Αντώνης. „Ναός Ανάστασης του Σωτήρος Χριστού Βέροιας“. Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Посетено на 18 мај 2014.
  2. „Ναός Ανάστασης του Σωτήρος Χριστού“. Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Посетено на 20 мај 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Χριστός – Μονή του Σωτήρος Χριστού του Καλοθέτου“. Discover Veria. Посетено на 31 јули 2016.
  4. „Ενορίες“. Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας. Посетено на 2016-07-31.
  5. „ΠΔ 3-11-1924 - ΦΕΚ 279/Α/6-11-1924“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 9 јули 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]