Црква „Воскресение Христово“ - Белештевица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воскресение Христово
Белештевица 11.JPG

Црквата Воскресение Христово

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба
Населено место Белештевица
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1927
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Воскресение Христовомакедонски православен храм во селото Белештевица близу Велес. Сместена е десно од патот на неколку стотини метри пред влезот на селото. Храмот е изграден во 1927 година, а моментално се наоѓа во полуразуршена состоба, при што јужниот ѕид е речиси целосно срушен, а на источниот ѕид зад олтарот има големи дупки. Според едно предание се вели дека во самото село Белештевица имало некоја стара црква на чии темели во 1927 година е подигната сегашната црква[1]. Кај луѓето кои имаат свои куќи во селото Белештевица постои идеа за нејзина обнова. Внатре во црквата има повеќе икони, а малкуте постојани и некогашните иселени жители на Белештевица црквата ја посетуваат за Велгиден, кој порано помасовно се прославувал со кумство во некоја од селските куќи. Пред црквата има постари гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Филиповиќ, Миленко (1935). Северна велешка села (српски). 33. Белград: Етнографски музеј.