Црква „Вознесение Христово“ - Трстеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Вознесение Христово“ - Трстеник.jpg

Поглед на разрушената црква

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Координати 41°53′39.3″N 21°51′36.2″E / 41.894250° СГШ; 21.860056° ИГД / 41.894250; 21.860056Координати: 41°53′39.3″N 21°51′36.2″E / 41.894250° СГШ; 21.860056° ИГД / 41.894250; 21.860056
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис

Вознесение Христово — разрушена главна селска црква во селото Трстеник.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на неколку стотина метри северно од селото, во правец кон соседното село Сопот.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има празна ниша, а црквата има спореден влез на јужната страна. Се забележува дека објектот бил граден од камен и малтер, а бил покриен со кров од ќерамиди. Храмот денес е без кров, но ѕидините се сочувани. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Урнатините од црквата
Селските гробишта

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 675.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]