Црква „Вознесение Христово“ - Трпејца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Св. Спас“ - Трпејца.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Координати 40°59′19″N 20°48′50.6″E / 40.98861° СГШ; 20.814056° ИГД / 40.98861; 20.814056Координати: 40°59′19″N 20°48′50.6″E / 40.98861° СГШ; 20.814056° ИГД / 40.98861; 20.814056
Место Трпејца
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис

Вознесение Христово — нова црква во охридското село Трпејца, Македонија.

Црквата се наоѓа во малото Трпејчко Поле на падините на планината Галичица.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на малото Трпејчко Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

На 9 март 2019 година бил поставен камен-темелник за изградба на нов храм, кој го заменил стариот храм кој служел како параклис.[1]

Храмот се градел по иницијатива на црковниот одбор од селото. Главни донатори биле семејството Таламаноски и верниците од селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nikola. „Дебарско-кичевска епархија - ОСВЕТУВАЊЕ КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА ХРАМОТ „ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО" ВО С. ТРПЕЈЦА, ОХРИД“. dke.org.mk. Посетено на 2022-04-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]