Црква „Вознесение Христово“ - Рожден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°11′16″N 21°57′9″E / 41.18778° СГШ; 21.95250° ИГД / 41.18778; 21.95250Координати: 41°11′16″N 21°57′9″E / 41.18778° СГШ; 21.95250° ИГД / 41.18778; 21.95250
Место Рожден
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1872
Живопис 1874
Зограф Петре и Глигор од Тресонче
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — црква во планинското село Рожден, околу 35 км јужно од Кавадарци.[1][2]

Сместена е на северозападниот дел од селото над едно возвишение. Под црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Била изградена во 1872 година, а живописана е по две години (1874), од зографите Петре и син му Глигор од село Тресонче. Овој податок може да се види од натписот кој се наоѓа над јужната врата од внатрешната страна во црквата. Црквата е скоро пред уривање и е целосно обрасната со треви и бршлени.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Ваташката парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 10 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]