Црква „Вознесение Христово“ - Полчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Freska na Sv. Kiril Metodij od Hristovoto Voznesenie Polčiško.jpg

Фреска од светите браќа Кирил и Методиј на јужниот ѕид

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Координати 41°8′51.5″N 21°49′24.7″E / 41.147639° СГШ; 21.823528° ИГД / 41.147639; 21.823528Координати: 41°8′51.5″N 21°49′24.7″E / 41.147639° СГШ; 21.823528° ИГД / 41.147639; 21.823528
Место Полчиште
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба XIX век
Живопис 1882
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Воезнесение Христово (Св. Спас) — црква во прилепското село Полчиште, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена на сретселото. Подигната е во втората половина на XIX век, а живописана во 1882 г. од непознат зограф.[1] Претставува еднокорабна градба со рамен таван и полукружна апсида на источната страна. На западната страна има галерија на кат.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Митревски, Никола (2011). „Претставите на сесловенските првоучители Св. Кирил и Св. Методиј во живописот од XIX век во Пелагонија, Мариово и Демирхисарско“ (PDF). Патримониум.мк. 4 (9): 294.
  2. „Црква „Вознесение Христово", село Полчиште“. Old Prilep. Посетено на 9 март 2014. Архивирано на 9 март 2014 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]