Црква „Вознесение Христово“ - Нистрово

Координати: 41°44′00″N 20°37′56″E / 41.73333° СГШ; 20.63222° ИГД / 41.73333; 20.63222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата од далечина

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба

Карта

Координати 41°44′00″N 20°37′56″E / 41.73333° СГШ; 20.63222° ИГД / 41.73333; 20.63222
Место Нистрово
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во горнореканското село Нистрово.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на црквата

Црквата се наоѓа под селото, под патот кој оди за соседното село Жужње.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 55. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]