Црква „Вознесение Христово“ - Корешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Вознесение Христово“ - Корешница 6.jpg

Поглед на новата црква

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Координати 41°26′2″N 22°14′29″E / 41.43389° СГШ; 22.24139° ИГД / 41.43389; 22.24139Координати: 41°26′2″N 22°14′29″E / 41.43389° СГШ; 22.24139° ИГД / 41.43389; 22.24139
Место Корешница
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1972
Осветување 1984
Архитектонски опис

Вознесение Христово (или Свети Спас) — главна селска црква во демиркапиското село Корешница, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа по последните куќи во селото, веднаш над селската џамија, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на работ од селото Корешница.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради во 1972 година, а била осветена во 1984 година.[2][3]

Според наводите на Воислав Радовановиќ во неговата книга „Тиквеш и Раец“, на сретселото се наоѓало некогашно црквиште над селската џамија, на местото каде што денес е подигната селската црква.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не е фрескоживописана.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-09-19.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Посетено на 19 септември 2021.
  4. Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 496.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]