Црква „Вознесение Христово“ - Живојно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Краварско-бачка
Местоположба

Карта

Координати 40°54′25.1″N 21°35′51.8″E / 40.906972° СГШ; 21.597722° ИГД / 40.906972; 21.597722Координати: 40°54′25.1″N 21°35′51.8″E / 40.906972° СГШ; 21.597722° ИГД / 40.906972; 21.597722
Место Живојно
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Завршено 1885
1990 (обновена)
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Вознесение Христово – главна селска црква во селото Живојно.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во североистоичниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1885 година. Непосредно по Втората светска војна била обновена, а во 1990 година била реновирана.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има ниша со прозорец, а црквата има и два споредни влеза на јужната страна, а над едниот од нив има ниша со фреска во лоша состојба на којашто не може да се забележи што е претставено. Храмот е еднокорабен со полукружен свод и е граден од камен. Внатрешноста е зографисана и е обогатена со икони и книги.[2]

Во дворот на црквата се сместени камабанаријата, селските гробишта и помошен објект. Камбанаријата има квадратна основа и во горниот дел, во висина на ѕвоното, е тесно отворена од сите страни.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Цркви“. Visit Pelagonia.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]