Прејди на содржината

Црква „Вознесение Христово“ - Драдња

Координати: 41°23′32″N 21°54′23″E / 41.39222° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39222; 21.90639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°23′32″N 21°54′23″E / 41.39222° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39222; 21.90639
Место Драдња
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во планинското село Драдња, Македонија.

Црквата се наоѓа околу 120 метри јужно од селото во воздушна линија.

Историја[уреди | уреди извор]

Со напуштањето на Драдња во текот на последните децении, дошло и до запустување и распаѓање на црквата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]