Прејди на содржината

Црква „Вознесение Христово“ - Горно Крушје

Координати: 49°09′44.5″N 20°58′35″E / 49.162361° СГШ; 20.97639° ИГД / 49.162361; 20.97639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Карта

Координати 49°09′44.5″N 20°58′35″E / 49.162361° СГШ; 20.97639° ИГД / 49.162361; 20.97639
Место Горно Крушје
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Црква „Вознесение Христово“ - гробјанска црква во селото Горно Крушје, Општина Ресен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]