Црква „Вознесение Христово“ - Арбанашко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Викиекспедиција Козјачија 101.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба
Координати 42°15′56.77″N 21°58′43.81″E / 42.2657694° N; 21.9788361° E / 42.2657694; 21.9788361Координати: 42°15′56.77″N 21°58′43.81″E / 42.2657694° N; 21.9788361° E / 42.2657694; 21.9788361
Населено место Арбанашко
Општина Старо Нагоричане
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Изградба 1938
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и само како Свети Спас) — главна селска црква во козјачкото село Арбанашко. Црквата е сместена во главниот дел на раштрканото село Арбанашко, веднаш покрај патот, спроти подрачното училиште. Во нејзиниот двор се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била започната во 1938 година во месноста Црквиште. Меѓутоа, со започнувањето на Втората светска војна, црквата никогаш не била довршена.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје. |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]