Црква „Воздвижение на Чесниот Крст“ - Чугунци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздвижение на Чесниот Крст
Ύψωσης Tιμίου Σταυρού
41°5′48″N 22°43′29″E / 41.09667° СГШ; 22.72472° ИГД / 41.09667; 22.72472Координати: 41°5′48″N 22°43′29″E / 41.09667° СГШ; 22.72472° ИГД / 41.09667; 22.72472
МестоЧугунци, Дојранско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
ЗавршенаXIX век
Управа
Архијерејско намесништвоКрестонско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Воздвижение на Чесниот Крст (грчки: Ύψωσης Tιμίου Σταυρού) — црква во селото Чугунци, Дојранско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во средината на XIX век и претставува трикорабна базилика типична за своето време. Подоцна во храмот се направени значителни промени.[1]

Храмот е прогласен за историски споменик на 27 јуни 1987 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/24412/504/8-6-1987 - ΦΕΚ 378/Β/27-7-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 20 октомври 2014.