Прејди на содржината

Црква „Воздвижение на Чесниот Крст“ - Станица Аканџали

Координати: 41°15′43″N 22°50′18″E / 41.26194° СГШ; 22.83833° ИГД / 41.26194; 22.83833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздвижение на Чесниот Крст
Υψώσεως Τιμίου Σταυρού
Карта
41°15′43″N 22°50′18″E / 41.26194° СГШ; 22.83833° ИГД / 41.26194; 22.83833
МестоСтаница Аканџали, Дојранско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1975 – 1983
Управа
Архијерејско намесништвоПолјанско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Воздвижение на Чесниот Крст (грчки: Υψώσεως Τιμίου Σταυρού) — црква во селото Станица Аканџали, Дојранско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Во 1930 г. во селото Чаали доселените Грци од Турција изградиле црква. Со постепеното населување на жителите од околината, Чаали е припоено кон Станица Аканџали, а старата црква станала премала за да се задоволат потребите. На 30 ноември 1975 г. на сретселото во Станица Аканџали е удрен камен-темелникот на црквата „Воздвижение на Чесниот Крст“. Првата литургија е отслужена на 5 септември 1982 г., а црквата е осветена на 10 април 1983 г. Изградбата е финансирана од мештаните и голем број иселеници.[1]

Во дворот на храмот има параклис „Св. Катерина“. Гробишната црква „Св. Лазар“ исто така е параклис на храмот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Εκκλησίες και ξωκλήσια του τόπου μου“. Посетено на 27 јануари 2020.