Црква „Возвишение на светиот крст“ (Патрауци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Патраучката црква.

Црквата „Возвишение на светиот крст“ (романски: Biserica Înălțarea Sfintei Cruci) ― романска православна црква во комуната Патрауци, округот Сучава, Романија. Изградена во 1487 година, од Штефан III Молдавски како ктитор, таа е една од осумте градби што ги сочинуваат црквите на Молдавија, светско културно наследство на УНЕСКО[1] и исто така е наведена како историски споменик од Министерството за култура и религиозни работи на државата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Churches of Moldavia at the UNESCO site
  2. (романски) Lista Monumentelor Istorice 2010: Judeţul Suceava, стр. 2171