Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Русјаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Русјаци.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Русјачка
Местоположба
Координати 41°47′59″N 21°09′08″E / 41.79972° СГШ; 21.15222° ИГД / 41.79972; 21.15222Координати: 41°47′59″N 21°09′08″E / 41.79972° СГШ; 21.15222° ИГД / 41.79972; 21.15222
Населено место Русјаци
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1873
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Воведение на Пресвета Богородица (нарекувана и Пречиста) — главна селска црква во поречкото село Русјаци, која претставува и средишна парохиска црква на Русјачката парохија.[1][2]

Црквата е сместена на влезот во селото. Во близина на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) во село Русјаци била подигната во 1873 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Русјачката парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 30 октомври 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]