Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Љубојно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Влез на црквата „Св.Богородица Пречиста“ во с.Љубојно.jpg

Влезот на црквата гледан отстрана

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Координати 40°53′36.8″N 21°8′29.8″E / 40.893556° СГШ; 21.141611° ИГД / 40.893556; 21.141611Координати: 40°53′36.8″N 21°8′29.8″E / 40.893556° СГШ; 21.141611° ИГД / 40.893556; 21.141611
Место Љубојно
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба XVII век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Воведение на Пресвета Богородица (или Св. Богородица Пречиста) — црква во преспанското село Љубојно. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена во источниот дел на селото. Низ годините врз неа се извршени многу промени.[1] Претставува мала еднокорабна градба со полукружна апсида на исток и влез од запад.[1] На југозападниот агол има немалтерисан камен на кој е издлабена годината 1852. Дел од иконите на иконостасот исто така говорат дека во средината на ХІХ век се направени големи измени во храмот.[1] Другиот дел од иконите се од периодот од 1929 до 1937 година.[1] На источниот ѕид на олтарниот простор е зачуван живопис, кој според стилските особености се датира во XVII век.[1][2] Внимание заслужуваат композициите „Богородица со Христос“ во калотата на апсидата и „Вознесение Христово“ во горните партии.[1][3]

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Палигора, Ристо. Каталог Цркви и Манастири на Баба Планина. Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. стр. 36. Архивирано од изворникот на 2015-07-03. Посетено на 4 јули 2015.
  2. „Цркви“. visitpelagonia.mk. Архивирано од изворникот на 2013-10-03. Посетено на 27 февруари 2014.
  3. Палигора, Ристо (декември 2011). Студија за поврзување и промоција на манастирскиот туризам на Баба Планина (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. стр. 17–18. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-28. Посетено на 2021-12-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]