Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Јабланица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Поглед на црквата „Св. Богородица“ во Јабланица (6).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°18′41″N 20°34′32″E / 41.31139° N; 20.57556° E / 41.31139; 20.57556Координати: 41°18′41″N 20°34′32″E / 41.31139° N; 20.57556° E / 41.31139; 20.57556
Населено место Јабланица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1962 (обновена)
Завршено 1976 (обновена)
Осветување 1978 (преосветена)
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Воведение на Пресвета Богородица — гробјанска црква и стара манастирска црква на Топлечкиот манастир во селото Јабланица.[1]

Црквата се посетува и во неа се изведува богослужба за време на поголемите празници.[2]

Во кругот на црковниот двор се наоѓаат гробиштата на поголемиот број на семејства од селото.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

По својата местоположба се наоѓа во маалото Топлец. Некогаш на овој простор постоеле три цркви во склоп на Топлечкиот манастир.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа црква се смета за најстаро светилиште во селото Јабланица. За ова во еден документ стои забележано дека камен-темелникот бил положен во летото 1445 година. Црквата е обновена во 1962 година на темелите на постара градба. Завршена е во 1976 година, а осветена во 1978 година од страна на тогашниот Митрополит Дебарско-кичевски г. Ангелариј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Во оваа црква може да се забележи скромната внатрешна украсеност со фрески и иконостас, но во 2009 година од црквата беа украдени колекција на вредни икони од познати иконописци помеѓу кои се наоѓала и икона на познатиот Дичо Зограф.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Цркви“. Мојата Јабланица. Посетено на 7 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]