Црква „Св. Петнаесет тивериополски маченици“ - Куклиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети петнаесет тивериополски маченици
Sts. 15 Martyrs of Tiveriopolis - Kuklish (1).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Куклиш
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св.петнаесет тивериополски маченици
Изградба 1971
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

“Св. Петнаесет тивериополски маченици“христијански храм кој се наоѓа во Куклиш, Општина Струмица. Црквата била изградена во 1971 година.

Манастирот своето име го добил по и по Светите Петнаесет тивериополски маченици кои за време на својата мисија за ширење на христијанството биле заробени и погубени во Куклиш на местото каде што денес се наоѓа манастирот. Коските на неколку од светците се наоѓат и денес во манастирот во Куклиш, а поголемиот број од нив се наоѓат во манастирот "Св. 15 Тивериополски Маченици" којшто се наоѓа во Струмица.

Галерија[уреди | уреди извор]