Црква на Светиот Крст (Подилски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Светиот Крст
Хрестовоздвиженська церква
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана 1748
Посветена на УПЦ-МП
Архитектура
Стил украински барок
Завршена 1841
Урната 1811

Црквата на Светиот Крст (украински: Хрестовоздвиженська церква) е црква која се наоѓа во Подилскиот реон на Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1748 година на местото на поранешна дрвена црква. Во 1811 година, реонот заедно со црквата бил зафатен од голем пожар и од истата не останало скоро ништо.

Во 1841 година бил ставен камен темелник на новата црква. Во текот на советскиот период, црквата останала една од малкуте во реонот која останала отворена. Во 1984 година црквата била реконстртуирана.

Денеска, црквата се наоѓа под контрола на Украинската православна црква - Московска Патријаршија.