Црква на Светиот Крст (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Светиот Крст
Крестовоздвиженская церковь
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана 1700
Посветена на Украинска православна црква
Архитектура
Стил украински барок
Завршена 1700

Црквата на Светиот Крст (украински: Крестовоздвиженская церковь) е црква која се наоѓа во Киево-печерската лавра во Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1700 година. По завршувањето, внатрешноста на црквата бил изработен во козачки барок стил. Во 1769 година бил изработен дрвениот иконостас.

По падот на комунизмот, црквата и припаднала на Украинската православна црква (Московска Патријаршија).