Црква на Исусовото срце (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сараевска катедрала
Katedrala Srca Isusova
JesusesHearthCathedral.jpg
Основни податоци
Место Сараево, Босна и Херцеговина
Држава Босна и Херцеговина
Архитектонски опис
Архитект Q3513882
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Карактеристики

Сараевската катедрала (босански: Katedrala Srca Isusova) ) е црква која се наоѓа во Сараево, Босна и Херцеговина и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во периодот од 1884 до 1889 година со елементи на готиката. Нејзина архитект е Јосип Ванкаш.