Црква Успение на Пресвета Богородица (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Црква Успение на Пресвета Богородица (појаснување)
Црква Успение на Пресвета Богородица
Bolderājas Dievmātes Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca
Katol bazn.JPG
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностКатолицизам
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Успение на Пресвета Богородица (летонски: Bolderājas Dievmātes Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Гобас 17 [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.