Црква Успение на Пресвета Богородица (Ерусалим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Успение на Пресвета Богородица (појаснување)
Црква Света Марија
HagiaMariaSionAbbey052209.JPG
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Координати * Карти и воздушни фотографии за 31°46′20″ СГШ 35°13′44.02″ ИГД / 31.772223416737056, 35.22889494895935
Религија христијанство
Држава Израел
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква
Карактеристики

Црквата Света Марија е црква која се наоѓа во Ерусалим, Израел, поточнно на сионската гора, надворешно од стариот дел, блиску сионската порта.