Црква Успение на Пресвета Богородица (Гдањск)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Успение на Пресвета Богородица (појаснување)
Катедрала Света Марија
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Bazylika mariacka gdansk ubt.jpeg

Поглод кон црквата

Основни податоци
Место Гдањск, Полска
Држава Полска
Црковен статус црква
Архитектонски опис
Архитект Q660254
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Тулна готика
Карактеристики

Црквата Света Марија (полски: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ) е црква која се наоѓа во Гдањск, Полска. Според традиција, уште 1243, дрвената црква Успение на Пресвета Богородица била изградена во времето на Свиетопелк II.[1]Сепак, камен темелникот на денешната црква бил ставен на 25 март, 1343 година.[1]

Оваа римокатоличка црква е најголемиот христијански храм, изграден од тула, во светот.[2](највисока е Свети Мартин во Ландсхут, Германија) и најголемите објекти во Европа изградени во готска архитектура. До 1945 година таа била најголемата Евангелиска Лутеранска црква во светот. Таа е долга 105,5 метри, а широка 66 метри. Внатрешно, црквата има капацитет за 25.000 верници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (полски) „Historia Bazyliki Mariackiej w Gdańsku“. www.bazylikamariacka.pl. http://www.bazylikamariacka.pl/historia.html. конс. 23 ноември 2009.  Official site: History (translated from Polish)
  2. The same claim is made about the Metropolitan Cathedral of Medellín.
Надворешни врски[уреди | уреди извор]