Црква Суменлина

Координати: 60°8′52″N 24°59′10″E / 60.14778° СГШ; 24.98611° ИГД / 60.14778; 24.98611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Суменлина
Suomenlinna
Основни податоци
МестоХелсинки, Финска
Координати60°8′52″N 24°59′10″E / 60.14778° СГШ; 24.98611° ИГД / 60.14778; 24.98611

Црквата Суменлина (фински: Suomenlinna ) е црква која се наоѓа во Хелсинки, Финска и е во склопот на Лутеранската црква. Била изградена во периодот во 1920 година.