Црква Суменлина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Суменлина
Suomenlinna
Suomenlinna church.jpg
Основни податоци
Место Хелсинки, Финска
Координати
Држава Финска
Архитектонски опис
Архитект Q76368
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Суменлина (фински: Suomenlinna ) е црква која се наоѓа во Хелсинки, Финска и е во склопот на Лутеранската црква. Била изградена во периодот во 1920 година.