Црква Сиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сиси
Sisi-Kapelle
Döbling - Sisikapelle (2).JPG
Основни податоци
МестоВиена, Австрија
КоординатиКоординати: 48°15′34″N 16°18′38″E / 48.25944° СГШ; 16.31056° ИГД / 48.25944; 16.31056

Црквата Сиси (германски : Sisi-Kapelle) ) е капела која се наоѓа во Виена, Австрија и спаѓа во склопот на Римокатоличката црква. Била изградена во 1854 година.