Црква Сиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сиси
Sisi-Kapelle
Döbling - Sisikapelle (2).JPG
Основни податоци
Место Виена, Австрија
Координати
Држава Австрија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Карактеристики

Црквата Сиси (германски : Sisi-Kapelle) ) е капела која се наоѓа во Виена, Австрија и спаѓа во склопот на Римокатоличката црква. Била изградена во 1854 година.