Црква Сент Етиен Ду Монт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сент Етиен Ду Монт
Église Saint-Étienne-du-Mont
Saint-Julien-le-Pauvre (Paris).jpg
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q1351624
Карактеристики

Црквата Сент Етиен ду Монт (француски : Église Saint-Étienne-du-Mont ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 6 век. На нејзино место во 13 век била изградена нова црква.