Црква Св. Роч во Замарск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Св. Роч во Замарск
Kościół pw. św. Rochaw Zamarskach
SM Zamarski Kościół św Rocha 2017 (5) ID 639436.jpg
Црква Св. Роч во Замарск
Основни податоци
МестоЗамарски, Полска
ПрипадностРимокатоличка црква
Архитектонски опис
Архитектонски стилОриентална архитектура
Завршен12 век

Црква посветена на Свети Роч во Замарск - историска дрвена [1]парохиска црква на парохијата Роча во центарот на Замарск. Изградена во 1731 година, со кула од крајот на XVI век

Црквата се наоѓа на дрвената архитектонска трага на шлезиската покраина во јамката Пшчина.

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име zabytek.