Црква Свето Преображение (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свето Преображение
Crkva Svetog Preobraženja
Crkva svetog preobrazenja, Sarajevo.jpg
Основни податоци
Место Сараево, Босна и Херцеговина
Држава Босна и Херцеговина
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q966571
Карактеристики

Црквата Свето Преображение (босански: Crkva Svetog Preobraženja ) ) е црква која се наоѓа во Сараево, Босна и Херцеговина и е во склопот на Српската православна црква. Црквата била изградена во 1940 година.[1] Нејзина архитект е Александар Дероко.

Наводи[уреди | уреди извор]