Црква Свето Преображение (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свето Преображение
Crkva Svetog Preobraženja
Crkva svetog preobrazenja, Sarajevo.jpg
Основни податоци
МестоСараево, Босна и Херцеговина

Црквата Свето Преображение (босански: Crkva Svetog Preobraženja ) ) е црква која се наоѓа во Сараево, Босна и Херцеговина и е во склопот на Српската православна црква. Црквата била изградена во 1940 година.[1] Нејзина архитект е Александар Дероко.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2010-01-30.