Прејди на содржината

Црква Свети Петар (Ерусалим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Church of Saint Peter in Gallicantu
Црквата Свети Петар
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
Координати31°46′17″N 35°13′55″E / 31.77139° СГШ; 35.23194° ИГД / 31.77139; 35.23194
ПрипадностРимокатоличка црква
Мреж. местоhttp://www.assumptio.org/
Архитектонски опис
Завршен1931

Црквата Свети Петар во Ерусалим која е изградена во 1931 година се наоѓа на Сионската планина. Изградена е во чест на апостолот Свети Петар. Под црквата има остатоци уште од времето на вториот ерусалимски храм.