Црква Свети Петар (Ерусалим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Свети Петар (појаснување)
Church of Saint Peter in Gallicantu
Jerus193.JPG
Црквата Свети Петар
Основни податоци
Место Израел Ерусалим, Израел
Координати 31°46′17″ СГШ 35°13′55″ ИГД / 
Припадност Римокатоличка црква
Мрежно место http://www.assumptio.org/
Опис на градбата
Завршен 1931
Поединости

Црквата Свети Петар во Ерусалим која е изградена во 1931 година се наоѓа на Сионската планина. Изградена е во чест на апостолот Свети Петар. Под црквата има остатоци уште од времето на вториот ерусалимски храм.