Црква Свети Петар (Љубљана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Петар
Cerkev Sv. Petra или Šentpetrska cerkev
Cerkev sv. Petra, Ljubljana-Center, skozi okno Inštituta za biofiziko.jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоЉубљана, Словенија
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква
Поглед кон црквата

Црквата Свети Петар (словенечки : Cerkev Sv. Petra or Šentpetrska cerkev) е црква кој се наоѓа во Љубљана, Словенија. Оваа црква е една од најстарите цркви изградени во Словенија во 1730 година. По земјотресот во Љубљана црквата била реновирана.