Црква Свети Петар во Окови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Свети Петар (појаснување)
Црква Свети Петар во Окови
San Pietro in Vincoli al Colle Oppio (италијански)
S. Petri ad vincula (латински)
San pietro in vincoli 051218-01.JPG
Фасадата на базиликата
Основни податоци
Место Италија Рим, Италија
Координати 41°53′37.94″ СГШ 12°29′35.05″ ИГД / 
Припадност Римокатоличка црква
Духовно-организациски статус Главна базилика
Мреж. место Официјално мрежно место
Архитектонски опис
Архитектонски тип Црква
Поставен темел 5 век
Особености
Должина 70 метарs (230 ст)
Ширина 40 метарs (130 ст)
Ширина (кораб) 16 метарs (52 ст)

Св. Петар во окови (италијански :Basilica di San Pietro in Vincoli) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Во оваа црква се наоѓаат дел од моштите на Свети Петар. Првата црква била изградена во периодот од 432 до 440 година. Црквата била реновирана во времето на Папа Адријан I, Папа Сикст IV, Папа Јулиј II. Во 1515 година, Микеланџело Буонароти пред влезот на црквата ја изработил познатата скулптура на Мојсеј.