Црква Свети Никола (Рим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Црква Свети Никола
Basilica di San Nicola in Carcere
San Nicola in Carcere 269 89.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′28″N 12°28′48″E / 41.89111° N; 12.48000° E / 41.89111; 12.48000

Црквата Свети Никола (италијански :Basilica di San Nicola in Carcere) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 6 век реновирана во 10 век и за последен пат во 1599 година. До 11 век, оваа црква се нарекувала Пјер Леони. Црквата е посветена на Свети Никола.