Црква Свети Никола (Париз)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Црква Сен Никола ду Шардоне
Église Saint-Nicolas-du-Chardonnet
Facade Saint-Nicolas-du-Chardonnet Paris.jpg
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил класицизам
Карактеристики

Црквата Сен Никола ду Шардоне (француски: Église Saint-Nicolas-du-Chardonnet) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1658 година а била завршена во 1703 година.