Прејди на содржината

Црква Свети Никола (Париз)

Координати: 48°50′57″N 2°21′1″E / 48.84917° СГШ; 2.35028° ИГД / 48.84917; 2.35028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сен Никола ду Шардоне
Église Saint-Nicolas-du-Chardonnet
Основни податоци
МестоПариз, Франција
Координати48°50′57″N 2°21′1″E / 48.84917° СГШ; 2.35028° ИГД / 48.84917; 2.35028

Црквата Сен Никола ду Шардоне (француски: Église Saint-Nicolas-du-Chardonnet) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1658 година а била завршена во 1703 година.