Црква Свети Никола (Киевско-печерска лавра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Никола
Церква святого Миколая
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Архитектура
Стилукраински барок

Црквата Свети Никола (украински: Церква святого Миколая ) е црква која се наоѓа во Киевско-печерската лавра во Киев, Украина.

Црквата била изградена во текот на 17 век во стил на украински барок. Сината купола е покриена со златни ѕвезди, а на врвот се наоѓа позлатен крст со гулаб. Црквата е посветена на Свети Никола.

Денеска, во црквата се наоѓа Националниот киевско-печерски историски институт.